Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

Czcionka:

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki zainicjował Instytut Książki, który jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie. DKK tworzą grupy osób spotykające się, aby porozmawiać o książkach, poznać nowych autorów i gatunki literackie. Moderatorem DKK w Ośnie Lubuskim jest Zofia Wydmuch-Badowska. Klub został założony we wrześniu 2014 r. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, regularnie uczestniczy w nich ok. 15 osób. Aby wziąć udział w dyskusji, nie trzeba być członkiem klubu. Wystarczy przyjść, posłuchać i spróbować pysznych wypieków p. Zosi i innych klubowiczów.

AKTUALNOŚCI:

Sotkanie DKK styczeń 2022

Utworzono dnia 01.02.2022

Wielki i sławny komitat Zemplin, a gdzie słoń?

               Odpowiedź próbowali znaleźć członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim na spotkaniu 28 stycznia 2022 roku. Zbiór reportaży słowackiego dziennikarza i fotografa Andreja Bana pt. ,,Słoń na Zeplinie. Opowieści ze Słowacji” był przedmiotem ożywionej dyskusji. Przedstawione w książce historie łączy opis tego co jest nazywane ,,Słowacją B”, czyli dziki wschód, który rządzi się swoimi prawami. Gdzie sukces zależy od poparcia ,,naszych ludzi” i w którym życie jest zupełnie inne, niż to - niemal sielankowe - w Bratysławie. Opowiedziane historie autor zbierał przez ponad trzydzieści lat, rejestrując zachodzące zmiany. W dyskusji podnoszono sprawę, że autor bywa czasami zbyt krytyczny, skupia się na pewnych skrajnościach (tych gorszych). Wskazano, iż na Słowacji, po roku 1989,zachodziły podobne procesy społeczne jak u nas i w pozostałych państwach tzw. ,,demoludach”. Jest to kraj targany mnóstwem wewnętrznych problemów. ,,Słoń na Zemplinie” pokazuje jak niewiele wiemy o naszym sąsiedzie. My Polacy interesujemy się odległymi krajami, natomiast nie jesteśmy w stanie powiedzieć co dzieje się 100 km od naszego domu, tuż za naszymi granicami. Lektura tej książki to ciekawe doświadczenie czytelnicze. Jest jak podróż w czasie, autor łączy przeszłość z teraźniejszością. Warto po nią sięgnąć.

                                                                                                                                               Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK Ośna Lubuskiego

Następne spotkanie 24 lutego, czytamy powieść Doroty Pomińskiej ,,Romantyczni”.

czytaj dalej na temat: Sotkanie DKK styczeń 2022 »

Spotkanie DKK w listopadzie 2021

Utworzono dnia 29.11.2021

                  Każdy inaczej radzi sobie z żałobą

            Listopad to miesiąc zadumy i takie też było spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim, które odbyło się 26-go tego miesiąca. W takim ,,klimacie” jest też książka Marka Bieńczyka ,,Kontener”, nad którą się tego wieczoru pochyliłyśmy. ,,Kontener” jest zbiorem refleksji dotyczących tematów kręcących się wokół śmierci, zawartych w mini-esejach, wybiegających w różne strony. Zawarte w tym zbiorze rozmyślania zahaczają o momenty i chwile, o których nie zawsze się mówi, chociaż są pewnie nieodłączne umieraniu i żałobie. Książka powstała pół roku po śmierci matki autora. Jednak nie jest to książka o śmierci. Powstała książka o oddechu, ale i o ostatnim tchnieniu. Jak łatwo się domyślić nie wszystkie Klubowiczki były zainteresowane książką w całości. Po prostu – nie są na takie doznania w tym momencie gotowe. Jednakże chciałyby wiedzieć, o czym jest ta książka. Dlatego (pomimo wszystko) należy po nią sięgnąć i poświęcić odrobinę czasu na ważną lekturę. Ponieważ dla każdego ta książka będzie o czym innym, myślę, że każdy odbierze ją na swój sposób. Książka miała być utworem o oddychaniu. Pierwszy oddech i ostatnie tchnienie, jest kontenerem, do którego wrzucamy wspomnienia. Bieńczyk zabiera nas w podróż, która ma na celu uporanie się z tym co nieuniknione oraz poznaniem samego siebie. Ta książka jest o tym, co się pojawia, kiedy ktoś niknie. Warto sięgnąć po tę właśnie książkę.

                                                                                                                            Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK Ośno Lubuskie

Następne spotkanie - 17 grudnia, czytamy: Andrej Bán ,, Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji”.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK w listopadzie 2021 »

Spotkanie DKK wPaździerniku 2021

Utworzono dnia 25.10.2021

Kim jest tamta kobieta?

Za oknami wspaniała jesienna aura, trochę melancholijna. A na takie klimaty najlepszy jest kryminał. I to nie byle jaki. Na spotkaniu 22 października 2021 roku Dyskusyjny Klub Książki dyskutował o niebanalnej książce autorstwa Mary Kubica ,,Tamta kobieta”. Ta powieść to mocny trzymający w napięciu thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem. Główna bohaterka Sadie pada ofiarą okrutnej osoby, która pragnie wykorzystać jej chorobę. W końcu jednak znajduje dość sił, by przejąć kontrolę i poszukać pomocy, której tak potrzebuje. Zaletą książki jest niezwykle wciągająca i przemyślana fabuła, a czytelnik odkrywa kolejne sekrety i brudy zwyczajnej z pozoru rodziny. Napięcie budowane jest wprost świetnie. Ma się rozumieć, że nie każdemu tego typu lektura odpowiada. Uwidoczniło się to w dyskusji. Dla jednych książka ta okazała się zbyt mroczna, a tematyka związana z chorobą psychiczną za bardzo przygnębiającą. Jednakże Klubowiczki stwierdziły, że autorka poruszyła kilka bardzo ważnych problemów z jakimi borykają się niejedne rodziny. Te problemy to choćby: psychiczne znęcanie się nad małym dzieckiem, śmierć ukochanej osoby i radzenie sobie z żałobą, trudy dorastania i niedogadywania się z otoczeniem, czy samotność w związku. Konkluzja z dyskusji jest następująca: większość problemów jest wynikiem braku porozumienia pomiędzy najbliższymi, wyjaśniania sobie w bezpośredniej rozmowie ,,co boli”. A więc rozmawiajmy do skutku. Książka napisana w bardzo dobrym czytelniczo klimacie. Polecamy.

Następne spotkanie odbędzie się 26 listopada 2021 roku. Czytamy ,,Kontener” - Marka Bieńczyka.

                                                                                                                     Zapraszamy

                                                                                      Moderator DKK Ośna Lubuskiego Zofia Wydmuch-Badowska

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK wPaździerniku 2021 »

Spotkanie DKK we wrześniu

Utworzono dnia 01.10.2021

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 17 września 2021 roku

Jak odnaleźć swoje miejsce na ziemi?

Po wakacyjnej (krótkiej), przerwie Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim ponownie się spotkał 17 września 2021 roku - aby porozmawiać o książce ,,Tamte wakacje” Sary Taylor. W książce autorka ukazuje nam wpółczesne życie i pracę w korporacjach ludzi jeszcze młodych, a już w pewnym stopniu znudzonych życiem. Praca w korpo wysysa z nich wszelką energię i nie zostawia zbyt wiele na życie osobiste. Główna bohaterka – Marta – to atrakcyjna trzydziestokilkolatka, silna, niezależna kobieta. Okazuje się się, że to tylko pozory.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK we wrześniu »

Spotkanie DKK w lipcu

Utworzono dnia 28.07.2021

Czy to student zabił dziewczyny?

Na gorące lipcowe dni najlepsza jest kryminalna mroczna opowieść. Taka właśnie jest książka Bernarda Minier'a Siostry, którą DKK w Ośnie Lubuskim omawiał na spotkaniu 23 lipca 2021 roku. Do przeczytania zachęcił nas opis z tyłu książki. I okazało się, że ciekawa jest cała historia, tajemnicza, mroczna, kolejna książka, której głównym bohaterem jest komendant Servaz.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK w lipcu »

Warto przeczytać

Utworzono dnia 29.06.2021

Polecam powieść KRISTIN HANNAH Wielka samotność.

Odważna, piękna, pełna życia opowieść o miłości, stracie i walce o przetrwanie. Alaska,1974. Nieobliczalna.Bezlitosna.Dzika. Dla rodziny w kryzysie to ostateczny test na przetrwanie.

czytaj dalej na temat: Warto przeczytać »

GALERIE:

Spotkanie DKK Luty 2022

Spotkanie DKK Luty 2022

Nasze spotkania

Nasze spotkania

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny