Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

Czcionka:

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki zainicjował Instytut Książki, który jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie. DKK tworzą grupy osób spotykające się, aby porozmawiać o książkach, poznać nowych autorów i gatunki literackie. Moderatorem DKK w Ośnie Lubuskim jest Zofia Wydmuch-Badowska. Klub został założony we wrześniu 2014 r. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, regularnie uczestniczy w nich ok. 15 osób. Aby wziąć udział w dyskusji, nie trzeba być członkiem klubu. Wystarczy przyjść, posłuchać i spróbować pysznych wypieków p. Zosi i innych klubowiczów.

AKTUALNOŚCI:

spotkanie DKK luty 2023

Utworzono dnia 01.03.2023

Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich!

         W Dyskusyjnym Klubie Książki w Ośnie Lubuskim, na spotkaniu 24 lutego 2023 roku, rozmawialiśmy o książce Lato utraconych Anny Kańtoch. Jak na kryminał przystało autorka dotyka mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki i buduje równie mroczna historię, której zakończenie wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Mamy rok 1999. W starej leśniczówce dochodzi do krwawej zbrodni – ktoś morduje spędzającą tam wakacje rodzinę, ale przeżywa najstarsze z dzieci, odnaleziona po latach ofiara porwania. Czy możliwe jest, że wcześniejsze porwanie Kuby i dokonany obecnie mord jego najbliższych są ze sobą powiązane? Na tak zadane pytanie próbuje znaleźć odpowiedź Krystyna Lesińska, doświadczona policjantka specjalizująca się w nieoczywistych sprawach. Sama pani komisarz zmaga się z traumą po śmierci męża i zaginięciu brata (sprawa ciągle nie wyjaśniona). Co przyniesie śledztwo? I znów okazało się , że prawie każdy z członków Klubu miał swoją teorię na temat: Kto właśnie zabił? Okazało się, że droga jaką autorka prowadzi czytelnika do odkrycia prawdy jest bardziej zajmująca, niż samo rozwiązanie. Zakończenie to jednak nikogo nie usatysfakcjonowało – raczej rozczarowało. Zbyt dużo spekulacji i niedopowiedzeń. Zastosowany przez autorkę pomysł na zbrodnie oraz nieszablonowy zabieg odwróconej chronologii okazał się bardzo ciekawym. Wśród bohaterów właściwie nie mamy złych ludzi, raczej nieszczęśliwych, niewystarczająco dojrzałych do sprostania obowiązkom rodzicielskim. Normalne życie wymyka im się z rąk i są coraz bardziej osamotnieni. Konkluzja dyskusji: warto przeczytać raz jeszcze zakończenie powieści, bo nie wszystkie szczegóły, które autorka chciała nam przekazać, udało się uchwycić. A może taki był zamysł?! Polecamy – trzyma w napięciu.

                                                                              Zofia Wydmuch – Badowska

                                                                            Moderator DKK Ośno Lubuskie

                                      Następne spotkanie: 24 września 2023 roku czytamy: Agnieszka Nietresta- Zatoń Stara wariatka

czytaj dalej na temat: spotkanie DKK luty 2023 »

Spotkanie DKK styczeń 2023

Utworzono dnia 31.01.2023

Spotkanie DKK, Ośno Lubuskie, 27 stycznia 2023 roku

Cierpliwości, powtarzam. Nie ma drogi na skróty Amas Oz ,,Na ziemi Izraela”

W nowym 2023 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się 27 stycznia aby porozmawiać o książce Pawła Smoleńskiego pt. Wnuki Jozuego. Jest to interesująca książka o trudnych relacjach społeczno-politycznych współczesnego Izraela i Palestyny. Po wyjściu z Egiptu i czterdziestu latach tułaczki na pustyni, Pan kazał Mojżeszowi wejść na górę z łańcucha Nabawim i pokazał mu kraj, który wybrał dla swojego ludu. Mojżesz był już stary, niedołężny i miał nigdy nie postawić stopy na ziemi Izraela. Ale za nim umarł, poprosił Boga, aby wskazał jego następcę, który wyprowadzi naród wybrany do Ziemi Obiecanej. ,,Weź Jozuego, syna Nuna” - odpowiedział mu Pan. Na Zachodnim Brzegu opowieści sprzed tysięcy lat znaczą tyle samo, co doniesienia prasowe, są równie realne i aktualne. Dla coraz liczniejszych żydowskich osadników słowa Księgi są podstawą roszczeń do tej ziemi. Ale co począć z arabskimi sąsiadami? Wnuki Jozuego to podróż po żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu i rozmowy z ich mieszkańcami. Wypowiedzi bohaterów są przytaczane tylko z oszczędnym komentarzem autora. Smoleński bardziej udziela głosu swoim rozmówcom, niż stara się do czegoś przekonywać. Członkinie Klubu zgodnie orzekły, że książka wymaga od czytelnika skupienia i zaangażowania. Mocno rozbudowane cytaty ze Starego Testamentu (zwłaszcza na początku książki nie ułatwiają czytania.) Z lektury wyłaniają się pytania, na które trudno z naszej perspektywy swobodnie odpowiedzieć, np.: Skąd ten konflikt z arabami? Co to znaczy być prawdziwym Żydem? Fanatyzm,gdzie się zaczyna? Co z konceptem dwóch państw dla dwóch narodów (porozumienia z Oslo)? Dyskryminacja i nietolerancja, ( czy ci z Tel Awiwu to nie są prawdziwi Izraelczycy)? Odbiorcy mają trudne zadanie, aby rozeznać się w obecnej sytuacji panującej w Izraelu, a przecież ma ona wpływ na nasze życie. Dlatego warto orientować się w tych złożonych politycznych i społecznych relacjach. Zrozumieć historię tego skrawka ziemi nie jest łatwo. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że dyskusja w Izraelu toczy się się nie o rzeczywiste dobro państwa, ale o przeforsowanie własnej wizji świata i narzucenie jej innym. Nie chodzi o dialog czy rozmowę prowadzącą do rozwiązania problemu, ale chęć przyporządkowania sobie innych oraz ustanawianie własnego prawa i systemu wartości. Czyż nie brzmi to znajomo?! Fantastyczny reportaż Smoleńskiego, który oczywiście o konflikcie izraelsko-palestyńskim nie mówi wszystkiego, ale daje do myślenia i własnych refleksji na ten trudny temat. Reportaż wart z pewnością czasu poświęconego na jego przeczytanie pozostawił Klubowiczki z wrażeniem ,,trudne to wszystko”.

                                                                                                                                        Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK w Ośnie Lubuskim

Następne spotkanie - 24 lutego 2023 r. czytamy: Lato utraconych – Anny Kańtoch.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK styczeń 2023 »

Sotkanie DKK Grudzień 2022

Utworzono dnia 20.12.2022

Spotkanie DKK Ośno Lubuskie, 16.12.2022 r.

Domy stoją, nawet gdy ludzie odchodzą

W mroźny zimowy wieczór - 16 grudnia 2022 roku – Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się w celu omówienia książki Dörte Hansen ,,Ten dom jest mój”. To smutna opowieść, pełna bolesnych wspomnień, urazów, zadr i żałości. To opowieść o poszukiwaniu miejsca w świecie i sensu swojej egzystencji w obliczu braku zrozumienia przez najbliższych. Vera ma pięć lat, kiedy w 1945 roku wraz z matką ucieka z Prus Wschodnich do Starego Kraju, w którym jest nazywana ,,polaczkowym dzieckiem”. Prze całe życie czuje się obca w wielkim zimnym domu, a mimo to nie potrafi go opuścić. Sześćdziesiąt lat później u jego drzwi staje nagle siostrzenica Very, Annie która uciekła z synkiem z modnej hamburskiej dzielnicy Ottensen. Vera i Anne są sobie obce, lecz zarazem wiele je łączy. W dyskusji członkinie klubu wskazały fakt, że autorka nie poruszyła sprawy wojny, jej bohaterowie w ogóle na ten temat między sobą nie rozmawiali. Czują się skrzywdzeni, ale jakby żyli w jakiejś ,,bańce”. W tych rodzinach nikt nikogo nie kochał, aż bije po oczach chłód we wzajemnych kontaktach. Przypomina nam się osławiony ,,pruski dryl” praktykowany w wychowaniu dzieci i młodzieży. Przedstawione przez autorkę postacie są silne, a jednocześnie zdeterminowane, pozbawione empatii, uczuć i więzi rodzinnych, jak ten tytułowy stary dom z muru pruskiego, który nie jedno widział i słyszał. Choć niechętnie to jednak przyjmuje pod swój dach, tych wszystkich, których spotkały duże niepowodzenia życiowe. Można powiedzieć, że książka ta jest aktualną w obecnej sytuacji, kiedy ludzie migrują i szukają schronienia przed wojną w domach obcych ludzi. Empatyczna opowieść o różnicy między tym, co znaczy mieć dom i tym co znaczy go nie mieć, świetnie się czyta. Polecamy.

                                                                                                                                                                 Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK

Następne spotkanie Klubu – 20 stycznia 2023 roku omawiamy:,,Wnuki Jozuego” - Pawła Smoleńskiego

czytaj dalej na temat: Sotkanie DKK Grudzień 2022 »

Spotkanie DKK listopad 2022

Utworzono dnia 30.11.2022

Spotkanie DKK, Ośno Lubuskie, 25.11.2022 r.

Zmęczone, rozczarowane, przerażone i nic nie można na to poradzić?

W typowo jesiennej aurze 25 listopada 2022 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się aby porozmawiać o książce Ingi Iwasiów Kroniki oporu i miłości. Na okładce książki umieszczono wpis: Od protestów do intymności. Powieść pisana, gdy wyszłyśmy na ulice. Ale wbrew temu napisowi nie jest to stricte zapis kronikarski ,, czarnych marszów”.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK listopad 2022 »

Spotkanie DKK październik 2022

Utworzono dnia 24.10.2022

Spotkanie DKK Ośno Lubuskie, 21.10.2022 r.

Mroczne śledztwo Eberharda Mocka

Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz nową zaskakującą zagadką kryminalną. Moloch jest 10 częścią cyklu o Eberhardzie Mocku. Książka ta utrzymuje w przekonaniu, że o śledztwach Mocka można czytać długo i to z przyjemnością. Akcja powieści rozgrywa się przede wszystkim w latach 20 ubiegłego wieku. Nasz śledczy musi rozwikłać wyjątkowo mroczną zagadkę. Otóż zaczyna się od zniknięcia dzieci jego byłej kochanki. Kobieta doznaje szoku i zostaje wysłana do szpitala psychiatrycznego- nie reaguje na żadne bodźce. Dalej jest tylko ciekawiej, bo w sprawę uwikłane są znane miejscowe osobowości, tajne stowarzyszenie okultystyczne i budowniczowie miasta przyszłości. Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym, a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok. Cmentarne czarne msze, wyuzdane praktyki seksualne i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tajne śledztwo zaprowadzi Mocka wprost przed przerażające oblicze prawdy. W Molochu mamy więc wszystko to, co mogliśmy znaleźć, jeśli chodzi o opisy postaci, miejsc, intrygę i rozwiązanie. Klubowiczki czytały z zapartym tchem i z pewnością sięgną po wcześniejsze tomy serii autorstwa Marka Krajewskiego.

Następne spotkanie Klubu 25 listopada 2022 r., omawiamy: Kroniki oporu i miłości – Ingi Iwasiów

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK październik 2022 »

Spotkanie DKK wrzesień 2022

Utworzono dnia 27.09.2022

Miłość i strach stały się istota mojego życia

Już prawie w jesiennej scenerii Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się 23 września 2022 roku celem omówienia dwóch (tym razem) książek, które Członkinie klubu czytały podczas wakacji. Pierwsza z tych książek to powieść Marii Nurowskiej pt. Listy miłości. Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości –

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK wrzesień 2022 »

GALERIE:

Spotkanie DKK Luty 2022

Spotkanie DKK Luty 2022

Nasze spotkania

Nasze spotkania

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny